ROBOCHALLENGE - ROMANYA

infomatrix igü tto

Etiketler : infomatrix igü tto,

ROBOCHALLENGE Robot Yarışması 2003 yılından beri Romanya'da dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile düzenlenmektedir. İstanbul Gelişim Üniversitesi Teknoloji Transfer Ekibinden arkadaşlarımız ve Danışman Hocamız Öğr. Gör. ÖMER MEŞEDİLCİ, Furkan YILMAZ, Umut UZ, Muhammet Ömer ERDOĞAN, Muhammet Mustafa YURDAKUL ve Muhammet Kerem TÜRKEŞ üniversitemizi temsil etmek için ROBOCHALLENGE robot yarışmalarına katılmışlardır.

ROBOCHALLENGE Robot Yarışmasında temel olarak Çizgi izleyen ve Mini sumo robot kategorisi bulunmaktadır. Bu kategorilerin tanımları aşağıda verilmiştir.

Çizgi izleyen robot kategorisinde; robotlar siyah pist üzerine beyaz veya beyaz pist üzerine siyah çizgilerin üstünde kalarak parkuru tamamlamaya çalışırlar.

Mini Sumo robot kategorisinde; robotlar, yaptıkları ikili karşılaşmalarda rakip robotu pistin dışına itmeye çalışırlar. Mini Sumo robotlar için taban boyut sınırı müsabakaya başlangıç anı için 10 x 10cm, ağırlık sınırı ise 500gdır. Dohyo; etrafı 2,5 santimetrelik beyaz çizgiyle çevrilmiş ve çapı 154 cm olan mat siyah bir dairedir. Robotlar bu alan üzerinde birbirlerini ittirirler. Daire dışına düşen robot güreşi kaybeder.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi olarak çalışma arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize başarılar dileriz.