İstanbul Gelişim Üniversitesi Eczamatik Projesi

Eczamatik

Etiketler : Eczamatik,

İstanbul Gelişim Üniversitesince yapılan bir araştırmada, Türkiye'de ve dünyada insanların nöbetçi eczanelere ulaşmada sıkıntılar yaşadığı tespit edildi. Bu sorunu çözmek için günün her saati ilaç alınabilecek "Eczamatik (ilaçmatik) projesi" başlatılarak, prototip üretildi.

Proje kapsamında üretilen pratik elektronik eczane, 7 gün 24 saat hizmet verecek.

Nöbetçi eczane bulmakta zorlanan vatandaşlar, doktorun yazdığı reçetedeki bilgileri Eczamatik'e girerek ihtiyaçları olan ilaçları alabilecek.

Vatandaşlar ilaçların fiyatını, toplamda ne kadar tuttuğunu görebilecek, nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilecek.

Geliştirilen sistemle insanların, eczanenin bulunmadığı, nöbetçi eczanelerin bulunmasının zor olduğu yerlerde, ilaç temin edebilmesi amaçlanıyor.

Her türlü zorlamaya karşı dayanıklı olarak geliştirilen "Eczamatik" ile aciliyeti olan, çok kullanılan ilaçlar, uygun sıcaklıkta saklanacak ve bor katkılı kaplama ile radyasyondan korunacak.

"Türk milleti, pratik çözümler bulduğunu tarih boyunca kanıtlamıştır"

Proje sorumlusu İstanbul Gelişim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Okatan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin sağlık alanına büyük faydalar sağlayacağını düşündüklerini dile getirerek şöyle konuştu:

"Türk milleti zeki bir millettir ve pratik çözümler bulmakta mahir olduğunu tarih boyunca kanıtlamıştır. Biz İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak vatandaşların nöbetçi eczane problemlerine bilimsel ve pratik çözüm getirmek için, ekip arkadaşlarımızla detaylı çalışmalar yaptık. Sayın rektörümüzün de yoğun desteği ve çabası ile 'Eczamatik' projesini İstanbul Gelişim Üniversitesinden aldığımız destekle birleştirerek bitirdik. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun."