Teknoloji Transfer Ofisi -

İGÜ TTO Ekibimizin İSKİ Kurumuna "İSKİBOT" Proje Sunumu

gelişim üniversitesi
  1.   Teknoloji Transfer Ofisi
  2. Haberler


İGÜ TTO Ekibimizin İSKİ Kurumuna "İSKİBOT" Proje Sunumu


TTO UAM birimimiz İSKİ Strateji Geliştire Daire Başkanlığı ile online görüşme gerçekleştirmiştir.


Görüşmede İskibot projesi hakkında görüşülmüştür. Bu görüşmeye TTO UAM tarafından Arş. Furkan Yılmaz, Arş. Ali Çetinkaya, Arş. Umut Uz, Arş. Muhammet Ömer Erdoğan katılmıştır. Iski tarafından ise Strateji Geliştirme Daire Başkanı Prof. Dr. Tuğba Ölmez Hancı, Su Arıtma Daire Başkanı Zeki Güngör, Ar-Ge Şube Müdürü Müşerref Epsileli ve konu ile ilgili Ar-Ge personelleri katılım göstermiştir.

TTO UAM çalışanları tarafından İSKİ’nin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla İskibot ismi verilen su analiz teknesi tasarlanmıştır. Söz konusu bu tekne insansız bir yapıdadır. İskibot uzaktan komuta edilebildiği gibi yarı otonom sürüş ile de seyrini yapabilmektedir. Katamaran gövde yapısındaki tekne tamamen elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. İskibot bünyesinde barındırdığı çeşitli sensörler ile içme suyu barajlarından ölçümler yapması amacıyla tasarlanmıştır. Ekibimiz tarafından tasarlanan İskibot’un tasarım görüntüleri ve teknik bilgilerini içeren dosyalar ile İSKİ tarafına sunum yapılmıştır.

Yapılan sunumların ardından İSKİ personelleri tarafından yapılan eleştiriler ve önermeler doğrultusunda notlar alınmıştır. Tasarımda ve teknik özelliklerde bazı eklemelerin ve güncellemelerin yapılması talep edilmiştir. Bu talepler doğrultusunda bir yol haritası belirlenmiştir. Yeni sunum için ileri bir tarihte yeniden görüşülmesi üzerine taraflar anlaşmaya varmıştır.

Haberler