Teknoloji Transfer Ofisi -

Görme Engelliler için Manyetik Alan Takibi Yapan Baston Rehber Yol ve Patentle Türkiye Yarışması

gelişim üniversitesi
  1.   Teknoloji Transfer Ofisi
  2. İçerik


Görme Engelliler için Manyetik Alan Takibi Yapan Baston Rehber Yol ve Patentle Türkiye Yarışması


Proje görme engeli olan kişilerin belirli bir güzergah doğrultusunda yerleştirilen manyetik rehber yol üzerinde, mikroişlemci ile kontrolü sağlanan manyetik sensörden gelen bilgi sonucunda titreşimli uyarı vererek güzergahı takip etmesini sağlayan baston aparatı ve rehber yol sistemidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay ve Ekibi Teknoloji Transfer Ofisine ziyarete gelmiş ve fikir alışverişinde bulunulmuş projeyi başarılı bulmuşlardır.

Kabartmalı rehber yollar için hem engelli hem de normal kişiler görüşmeler yapılmış sonucunda yürüyüş yolları üzerinde takılıp düşmelere neden olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bazı yollarda kış aylarında kayma ihtimalinin arttığı sonucuna varılmıştır. Buluşun amacı, görme engelli kişilerin kapalı veya açık alanlarda günlük işlerini yapabilmek için gerçekleştirecekleri yürüyüşler sırasında ilerlerken yönlerini daha rahat bulmalarını sağlayacak sistemdir. Bu sayede yerde herhangi bir kabartmaya takılma tehlikesi olmadan yere serilen yolu baston sayesinde başka birilerinin yardımına ihtiyaç duymadan kolayca yönlerini bulabilmeleri amaçlanmaktadır. Manyetik levhanın üzerine yapışkan zımpara yüzey yapıştırarak kayıp düşme olasılığı tamamen ortadan kaldırılabilir.

Bu proje ile Türk Patent ve Marka Kurumunun düzenlediği Patentle Türkiye yarışmasına katılım gösterilmiştir.